Дайындаған:
Ковальчук А.А.
қосымша білім беру педагогы
Мақсатты аудитория: «Жас көшбасшы мектебінің» тәрбиеленушілері
Мақсаты: оқушылардың көшбасшылық әлеуетін ашу үшін көшбасшылық жағдай жасау.
Міндеттері:
- тәрбиеленушілердің көшбасшылық әлеуетін анықтау және іске асыру үшін қолайлы жағдайлар жасау;
- басқа адамдар алдындағы ішкі қорқынышты, кедергіні және сенімсіздікті жеңуге көмектесу;
- өзара түсіністік пен бір-біріне деген жауапкершілік сезімін қалыптастыру.
Сабақтың барысы:
Проекторда мынадай сөз тіркесі бар: «Көшбасшы – уақыт пен кеңістікте адамдар тобын басқаратын адам; басшы – ұйымды, немесе адамдар тобын басқарып, оларды қандай да бір жеңіске жетелейтін адам; Көшбасшы – ұжымда бедел мен ықпалға ие адам.
Педагогтің сөзі.
Топта қолайлы климат қалыптастыру.
1. «Сәлеметсің бе, досым» жаттығу.
Қатысушылар екі шеңбер құрады, біреуі сыртқы, екіншісі ішкі. Олар жұпқа бөлінгендей бір-біріне қарама-қарсы тұрады. Олар сөйлемді айтады және мұғалімнің артынан қимылдарды қайталайды: "Сәлеметсің бе, досым! Қалың қалай? Сен келдің бе? Мен сені сағындым!». Осылайша, қатысушылар шеңберді толық аяқтағанша, олар жұп болып өзгереді.
Педагог: Ережелерді талқылау және оларды тренинг уақытына қабылдау.
- Сенімді қарым-қатынас стилі;
- "Мұнда және қазір"қағидаты бойынша қарым-қатынас;
- "Өз атынан" деген сөзді даралау;
- басқа біреудің атына бағалауға жол бермеу;
- барлық жаттығуларға белсенді қатысу;
- сөйлеушіні құрметтеу, белсенді тыңдау принципі.
«Мен көшбасшымын ба?» тест
1.Ойында сіз үшін не маңызды?
А) жеңіс
Б) ойын-сауық
2. Жалпы әңгімеде сіз нені қалайсыз?
А) бірдеңе ұсыну үшін ынта көрсету.
Б) басқалардың не ұсынатынын тыңдау және сынау.
3. Сіз сынға төтеп бере аласыз ба, жеке дауларға араласпайсыз ба, ақталмайсыз ба?
А) иә
Б) жоқ
4. Көпшілік алдында мақтағанды ұнатасыз ба?
А) иә
Б) жоқ
5. Егер жағдайлар (көпшілік пікірі) сізге қарсы болса, сіз өз пікіріңізді қорғайсыз ба?
А) иә
Б) жоқ
6. Компанияда, жалпы алғанда, сіз әрқашан көшбасшы ретінде әрекет етесіз, басқаларға қызықты нәрсе ойлап табасыз ба?
А) иә
Б) жоқ
7. Өз көңіл-күйіңізді басқалардан жасыра аласыз ба?
А) иә
Б) жоқ
8. Сіз әрқашан үлкендеріңіздің айтқанын дереу және бас тартасыз ба?
А) жоқ
Б) иә
9. Сіз әңгімеде, пікірталаста сендіре аласыз ба, бұрын сізбен келіспегендерді өз жағыңызға тарта аласыз ба?
А) иә
Б) жоқ
10. Сізге басқаларға сабақ беру (үйрету, тәрбиелеу, үйрету, кеңес беру) ұнайды ма?
А) иә
Б) жоқ
Тест нәтижелерін интерпретациялау және өңдеу: Жауаптардың "А" және "В" жалпы санын есептеу.
• Жоғары көшбасшылық деңгейі - А = 7-10 ұпай.
• Ортаңғы көшбасшылық деңгейі - А = 4-6 ұпай.
• Төменгі көшбасшылық деңгейі - А = 1-3 ұпай.
«В» жауаптарының басым болуы өте төмен немесе деструктивті көшбасшылықты көрсетеді.
2. «Өрмекші торы» жаттығу
Педагог: Біз шеңберге тұрамыз. Біздің ойын "Өрмекші торы"деп аталады. Әрбір тұрған адам екі қолымен жіпті алады. Енді сіз орыңызды алмастыруыңыз керек, шатастыруыңыз керек. Бірақ есіңізде болсын, шатасып, сіз әдетте шешудің жолын табуыңыз керек! (балалар әр түрлі жолдармен шатастыра бастайды)
Енді "Өрмекші торын"шешудің уақыты келді! Бұл қанша уақытты алады?
Керемет! Сіз өзіңіздің қиын жағдайыңызды сәтті шештіңіз! Бір қарағанда шешілмейтін кез-келген жағдайдың шешімі бар! Енді сол ойын, бірақ қиындықпен! Біздің өрмекші торымызды өзі шешкісі келетін адам бар ма? Ойын қайталанады, қатысушылар шатасады. Ал балалардың бірі шешеді.
Біз балалардың жеңген уақытын жариялаймыз. "Көшбасшыға" сұрақтар: - "Өрмекші торын" шешуге шешім қабылдау қиын болды ма? - Сіз жиі бастамашылық пен белсенділік танытасыз ба? Бұл сізге өмірде көмектесе ме?
3. «Командирсіз» жаттығу
Көбінесе біз тек басшылықты күтетін адамдармен кездесуге тура келеді. Оларды біреу ұйымдастыруға, бағыттауға міндетті, өйткені мұндай типтегі адамдар өз бастамаларын көрсетуге (содан кейін олардың шешімдері мен әрекеттеріне жауап беруге)қорқады.Тағы бір түрі бар-қайтпас көшбасшылар. Олар әрқашан кім және не істеу керектігін біледі.
Сіз қазір орындауға тырысатын тапсырмада бұл айқын белсенділер үшін де, пассивистер үшін де қиын болады, өйткені ешкім ешкімді мүлдем басқара алмайды. Жаттығудың барлық мәні мынада: белгілі бір тапсырманы орындау кезінде қатысушылардың әрқайсысы тек өзінің тапқырлығына, бастамасына және өз күшіне сүйенеді.Әрқайсысының жетістігі ортақ табыстың кілті болмақ.
Ендеше, бұдан былай әркім өзіне ғана жауапты! Қатысушылар арасында кез келген байланысқа тыйым салынады: сөйлесуге, белгілерге, қолды ұстауға, ашуланған ысқыруға - ештеңе жоқ. Біз үнсіз жұмыс істейміз, максимум - серіктестерге көзқарас:біз телепатикалық деңгейде бір-бірімізді түсінуге үйренеміз!
- Топтан шеңбер құруды сұраймын. Әр адам тапсырманы естиді, оны талдайды және топтың мүмкіндігінше дәл және тез шеңберге тұруы үшін не істеу керектігін шешуге тырысады.
Өте жақсы! Олардың кейбіреулерінің қолдары қышығанын байқадыңыз, олар біреуді басқарғысы келді. Ал сіздердің біреулеріңіз не істеу керектігін және неден бастау керектігін білмей, толығымен абдырап қалды. Жеке жауапкершілікті әрі қарай жалғастырайық.
Биіктігі бойынша бағанға, екі шеңберге, үшбұрышқа, биіктігі бойынша қатарға, қатысушылардың саны бірдей төрт бағанға, ең ашық түсті, ең қара түсті шашқа дейін, жұлдыз, медуза, тасбақа тірі мүсіні болып сапқа тұруларыңызды өтінемін.
Талқылау.
- Айтыңызшы, бұл жаттығуды көшбасшылық сынағы деп атауға бола ма және неге ?
- Сіздердің қайсыларыңыз табиғаты бойынша көшбасшы?
- Сізге көшбасшылық мінез-құлық стилінен бас тарту оңай болды ма?
- Құл болуға дағдыланған адамдардың сезімдері қандай болды?
- Кенеттен біреудің кеңестерінсіз, нұсқауларынсыз қалу қиын ба?
4. «Көшбасшылықтың қадір- қасиеті» қарлы кесек жаттығуы
Балалар барлығы үлкен шеңберге тұрады. Мұғалім топ мүшелерінің біріне допты лақтырады, көшбасшының бір қасиетін атайды, оны қағып алған басқа сапаны атап, допты екіншісіне лақтырады, т.б.
5. «Жақсы адамға қара» жаттығуы
Бұл жаттығу үшін сізге қорап пен айна қажет. Айнаны ашқанда көзіңіз балаға түсетіндей етіп бекітілген.
Талқылау.
Көргендерімен кім келіседі? Ал кім келіспейді?
Көргендеріңіз қандай сезімдерді тудырды?
6. «Ду қол шапалақтау» жаттығуы
Біз эмоционалды көңіл-күйді жақсартамыз. Мұғалім топқа жақсы жұмыс жасағаны үшін алғыс айтып, өзін де, басқаларды да қол соғуды ұсынады.
Рефлексия. «МЖТ» (майшам жаңып тұрғанда)
Сіздің белсенділігіңіз бен қатысуыңыз маған өте ұнады.
Өзіңізді бақылаңыз, сізде қандай көшбасшылық қасиеттер айқын көрінеді? Сыныптастарыңызды бақылаңыз, кімнің көшбасшылық қасиеттері бірдей күшті? Олар топта бос па ?
Қатысқаныңыз үшін рахмет!