5-6 жастағы балаларға арналған
математика және жапсыру бойынша
кіріктірілген сабақтың қысқаша мазмұны
Қосымша білім беру педагогтері
Еременко Вера Юрьевна, Шульга Елена Анатольевна
Тақырыбы: Геометриялық фигуралар
Мақсаты: Геометриялық фигуралар туралы білімді бекіту
Міндеттері:
Әдістемелік әдістер: балалардың сұрақтары, жауаптары, тосынды сәт, ИКТ, рефлексия.
Сабақ барысы:
(балалар үстелдердегі орындықтарға отырады)
Педагог: Сәлеметсіз бе, балалар. Бүгін біз сиқырлы елге саяхат жасаймыз. Бүгін бізді көптеген қызықты кездесулер күтіп тұр. Біз тезірек бір жерде болуымыз үшін көзімізді жұмып, 20-ға дейін санауымыз керек.
(балалар 20-ға дейін дауыстап санайды)
(экранда геометриялық пішіндер пайда болады)
Педагог: Қараңдаршы, балалар, міне, келдік. Біздің айналамызда көптеген геометриялық пішіндер бар. Қандай геометриялық пішіндерді білетінімізді атайық.
(балалар геометриялық пішіндерді атайды)
Педагог: Әр геометриялық фигураға қарайық. Олар туралы не білетінімізді еске түсірейік. Ал бізге ақылды аюдың баласы қонжық көмектеседі. Экранға назар аударыңыздар!
шеңбер, шаршы, үшбұрыш, сопақ, төртбұрыш
(мұғалім сұрақ қояды, балалар жауап береді)
(әр фигураға бейне, карталарды көрсету)
Педагог: Балалар, ақылды аюға айтайық, рахмет.
Әрі қарай жүрейік. Біздің алдымызда батпақты қараңыздар. Біз оны өтуіміз керек.
("Соққылар" ойыны-балалар саннан санға секіреді)
Педагог: Балалар, қараңдаршы, біз қайда келдік? Мұнда кім тұрады?
(Экранда-орман, үкі қуысы)
Жұмбақты тап:
Орманда қараңғы, бәрі ұзақ ұйықтайды,
бір құс ұйықтамайды: ол бұтақта отырады, тышқандарды күзетеді. (Үкі)
Бұл үкі! (балаларға үкі фигурасын көрсетеді). Біздің үкі қарапайым емес, біздің үкі өте ақылды. Бәрін біледі. Кез келген сұраққа жауап береді. Оған сұрақ қояйықшы. Оны атымен атайық. Үкі Алиса, айтыңызшы, орманда геометриялық фигураларды қайдан көруге болады? (Теңізде геометриялық фигуралар қай жерде кездеседі, қалада геометриялық фигуралар қай жерде кездеседі?) (үкі жауабы)
Педагог: Балалар, Үкі мен тышқан ойынын ойнайық
("Үкі мен тышқандар" ойыны)
Педагог: Балалар, біз тышқандар сияқты жүгіріп келе жатқанда, біз түлкінің үйіне жүгіріп кірдік. Түлкіні шақырайық. Түлкі, ау!
(Түлкі себетпен шығады)
Түлкі: Сәлеметсіз бе, балалар. Мен Түлкімін, қолөнер жасауды жақсы көремін. Менің шеберханама қош келдіңіздер.
(Мұғалім жұмыстың кезектілігін түсіндіреді)
(Балалар геометриялық фигуралардан аппликация жасайды)
Сабақты қорытындылау. Рефлексия.