"Жануарлар мен өсімдіктер"
мектеп жасына дейінгі балаларға арналған сабақтар циклынан кіріктірілген сабағы
Білім беру салаларын интеграциялау:
«Сөйлеуді дамыту»,
«Танымдық даму»,
«Әлеуметтік-коммуникативтік»,
«Көркемдік-эстетикалық»,
«Дене шынықтыру».
«Дүниетану»-бөлімі
Жетекшісі: Қамза Ш.Д.,
қосымша білім беру педагогы
«Сәндік-қолданбалы шығармашылық» –бөлімі
Жетекшісі: Акимова И.Б.,
қосымша білім беру педагогы
Степногорск қ.– 2025 жыл
Мақсаты: балаларға жапырақты және қылқан жапырақты ормандарында мекендейтіні туралы білімді жалпылау және бекіту, сонымен қатар қағаз дайындамаларынан көлемі үлкен күнбағыстың әдемі бейнесін жасау.
Міндеттері:
Білімділік:
Дамытушылық:
Тәрбиелік:
Жұмыс түрі: фронтальды, кіші топтарда.
Сабақ түрі: аралас.
Сабақ кезеңдері (1 және 2 бөлім):
Қолданылатын әдістер:
Ойын әдісі, көрнекі, ауызша, танымдық, практикалық, ынталандыру.
Демонстрациялық материал:
Жануарлардың суреттері немесе мүсіндері.
* * * 1 бөлімі * * * - № 1, № 2. Слайд
Сабақ барысы:
1. Үйымдастыру кезеңі (1 минут).
- Балалар, бүгін біз орманға қызықты саяхатқа шығамыз. Бірақ орманға ғана емес, бірден екі - жапырақты және қылқан жапырақты орманға баратын боламыз! Дайынсыңдар ма? (Балалардың жауаптары.)
— Көздеріңді жұмыңдар, тыңдаңыздар: (орман дыбыстары қосылады) - құстар сайрап жатыр, желдің уілдеген дауысы шығады... Көздеріңді ашыңдар - міне, біз ормандамыз!
2. Әңгімелесу-жалпылау (2–3 минут).
Сұрақтар — - жапырақты орманда қандай ағаштар өседі? (емен, қайың, үйеңкі)
- Ал қылқан жапырақты ағашта? (шырша, қарағай, самырсын)
— Олар қалай ерекшеленеді? (Балалардың жауаптары.)
— Енді жануарлар туралы сөйлесейік. Орманда кім тұрады? (Жауаптар.)
Педагог жануардың суретін көрсетеді және оның қай жерде тұратынын анықтау керек: жапырақты немесе қылқан жапырақты орманда ма?
№ 3. слайд
3. «Орман бойынша салу» ойыны(4–5 минут).
Педагог екі шеңберді жерге қояды.— Міне, біздің жапырақты орманымыз, міне, қылқан жапырақты орманымыз.
Енді сіз кезек-кезек жануар картасын алып, оны қажетті орманға саласыз. Өз таңдауыңызды түсіндіріңіз!
(Балалар кезек-кезек жануарларды қолайлы шеңберге орналастырады. Қалғандары көмектеседі және талқылайды).
4. "Орманда" сергіту сәті(1-2 минут).
(Мәтінді ересектер оқиды, балалар қимылдарды қайталайды).
1.Қонжық оянады: Аю қатты ұйықтады, (қолды жоғары созу) Оянған кезде ол есіней бастады. (есінеу және екі жаққа созылу) Ол орманға тура жүрді — (аяқ басу, орнында жүру, қолдары сәл бүгілген — "аяқтары") Баяу, бірақ өте түзу. (баяу жүру) |
2. Қоян жол бойымен секіреді: Ал бізге қарай сұр қоян келе жатыр, (қолдары - «құлақтары» басында) Ол орманда шебер секіреді. (екі аяқпен секіру) Бір – секіру, екі – секіру, (алға екі секіру) Құлағы жоғары, мұрын құмда! (алға еңкею,– «құлақтары» қолдары басында) |
3. Тиін қарағайдан секірді: Бірақ тиін өте тентек — (орнында секіру, қолдары - "аяқтары" бүгілген) Секіріп!, ағаш діңгегіне отырды. (отырыңдар) Артқы жағында үлпілдекті құйрық — (қолдары артқы жағында, толқын тәрізді қозғалыс- "құйрық") Өте ақылды кішкентай жануар! (тұру, қолдары екі жаққа) |
4. Аспанда құстар ұшып жүр: Құстар аспанда ұшып кетті — (қолдарымызды қанат сияқты қағамыз) Бір-екі-үш — және қайтадан төмен. (тіземізді бүгіп отырамыз) Бізді істер мен кітаптар бізді күтсін — Демалдыңыздар -жарайсыңдар! |
5. «Жануарды тап» ойыны (2 минут).
Педагог қысқа жұмбақтарды оқиды, балалар аңның қай орманда өмір сүретінін болжап, айтады.
Қоян (жапырақты орман) Сылдырдан қорқады, (Қоян) |
Тиін (екі орманда да) Жауымнан мен қашқанда |
Бұлан (қылқан жапырақты орман) Ол орманда тыныш жүреді, Мүйіздері жіңішке еменнің бұтақтарындай. Үлкен, маңызды, орманшы сияқты, Сіз дұрыс таптыңыз ба? Бұл… (Бұлан) Қасқыр (қылқан жапырақты орман) Аузы бейне шалғы орақ, |
Тоқылдақ (жапырақты орман) Орманда жоғары (Тоқылдақ) Түлкі (қылқан жапырақты орман) Өзі бір қу,
|
6. Жалпылау (1 минут)
— Жарайсыңдар, балалар! Бүгін біз бірден екі орманды аралап, оларда кім тұратынын білдік. Жануарларға қалай қарау керек? (Қорғау, қорқытпау, орманға қоқыс тастамау, т.б.)
№ 4, № 5 слайд (көрнекі бекіту үшін).
* * * 2 часть * * *
- Ал, құрметті балалар, енді сендер орманда мекендейтін жануарлар туралы білімдеріңді көрсеттіңдер. Сіздер шынымен өсімдіктер әлемін және оның жеке өсімдіктер түрлерін білесіз бе? Ұсынылған жұмбақты шешкеннен кейін біз енді не туралы айтатымыз түсінетін боласыңдар.
1. Ғажайып күн: бұл күнде жүз терезе бар,
Сол терезелерден жүздеген кішкентай қара домалақтар көрінеді. (Күнбағыс)
- Сонымен, бүгін біз «күнбағыс» деп аталатын керемет өсімдік жасаймыз. Бірақ алдымен «танымдық парағы».
(3 дана- слайдтарды көрсету)
№ 6. слайд
Күнбағыс - бізге таныс өсімдік, бірақ оның құпиясы да көп. Дұрыс айтылуы «күнбағыс». Бұл таңнан кешке дейін күнді бақылайтын әдемі, күшті өсімдік.
№ 7. слайд
Күнбағыс - Солтүстік және Оңтүстік Америкадан шыққан 69 расталған түрі бар биік өсімдік немесе бұта. Бұл өсімдік адалдықты, сәттілікті, сенім мен үмітті білдіреді.
№ 8. слайд
Күнбағыс өнерде танымал болды және адамдар үшін өте пайдалы: одан өсімдік майы, халва және тағы басқалар жасалады. Күнбағыс емдік мақсатта қолданылады және косметика, қағаз, сабын және бояулар өндіру үшін қолданылады.
- Жұмысты бастамас бұрын топқа бөлініп алайық.
- Әрине, тапсырманы орындамас бұрын, қолдарымызға жаттығу жасап алайық.
Бір, екі, үш, төрт (балалар қол шапалақтайды)
- әлемде дос топ жоқ.
Қыздар мен ұлдар саусақтарымызды иеміз.
Бірінші саусақ және екінші, үшінші және төртінші,
Кішкентай саусақ қымбатты, кішкентай, бірақ мақтаншақ!
Жұмысқа қажетті материалдар беріледі: қағаз парағы (негізгі парақ), күнбағыс элементтері қағаздан жасалған дайындамалары, желім қарындашы, шеңбер үлгісі, қарындаш, өшіргіш, салфетка.
Орындалу реті:
Қорытынды бөлім (2 минут).
Бекітуге арналған сұрақтар:
1. Сізге күнбағыс өсімдігі ұнайды ма? Несімен?
2. Күнбағысты табиғатта немесе өмірде қай жерде кездестіреміз?
3. Дәл қазір біздің сыныпты күнбағыспен безендіргіңіз келе ме?
4. Педагог үлкен жақтауды береді, оған балалар үш жұмысты бірге салып, әдемі күнбағыстан гүл шоғын жасайды.
Түсініктеме түрінде орындалған жұмысты ауызша бағалау.